Počet výsledků: 44

Otevřít filtraci

Spinální svalová atrofie neboli SMA (zkratka pochází z anglického názvu spinal muscular atrophy) je dědičné nervosvalové onemocnění, které se vyznačuje slabostí a postupným ochabováním (atrofií) svalů, které slouží k pohybu, tj. kosterních svalů. SMA je způsobena úbytkem specializovaných nervových buněk, tzv. motorických neuronů, které řídí pohyb svalů. Slabost bývá závažnější u svalů, které jsou blízko středu těla (proximální), než u svalů vzdálených od středu těla (distální). Svalová slabost se obvykle zhoršuje s věkem. Existuje mnoho typů spinální svalové atrofie, které se liší zejména věkem nástupu a závažností svalové slabosti. Viz také atrofie.

Atrofie je zakrnění či zmenšení části těla, orgánu nebo jiné tkáně, která byla předtím normálně vyvinutá. Při atrofii může dojít ke snížení počtu nebo velikosti buněk, které jsou součástí daného orgánu nebo jiné části těla, případně ke kombinaci obojího. Příčinou atrofie může být nedostatečná výživa, špatné prokrvení, přerušení nervu vedoucího do cílového orgánu, nepoužívání orgánu, nedostatek pohybové aktivity (zejm. u svalů) apod. Odvozené sloveso je atrofovat. Viz také hypertrofie, hyperplazie.

Spinální nervy je odborný název pro míšní nervy.

Spinální anestezie neboli subarachnoidální anestezie je u některých typů chirurgických zákroků alternativou celkové anestezie. Při spinální anestezii pacient během operace zůstává při vědomí, aniž by však cítil bolest. Spinální anestezii lze použít u většiny operací od pasu dolů. Anesteziolog při ní podává lokální anestetikum injekčně nebo prostřednictvím katétru do tzv. subarachnoidálního prostoru – prostoru uvnitř páteřního kanálu obsahujícího mozkomíšní mok. Lokální anestetikum znecitliví nervy, které zásobují dolní část těla (tj. břicho, boky, zadek a nohy). Jakmile jsou nervy zcela znecitlivěny, pacient necítí při operaci žádnou bolest (a kromě toho nemůže hýbat nohama). Viz také anestezie, epidurální anestezie.

Svalové napětí je jiný název pro svalový tonus.

Svalový systém je orgánový systém, který umožňuje pohyb, udržuje rovnováhu, tvoří teplo. Viz také svalová tkáň, orgánový systém.

Zánět srdečního svalu neboli myokarditida se často projevuje jen mírnými nebo velmi obecnými příznaky, a proto zůstává po dlouhou dobu bez povšimnutí. V závažných případech však může způsobit vážné problémy a život ohrožující stavy. Myokarditida může mít celou řadu příčin. Léčba se pak odvíjí od zjištěné příčiny onemocnění. Viz také zánět, srdeční svalová tkáň, myokard.

Svalový a kosterní systém je jiný název pro pohybový aparát.

Onemocnění srdečního svalu bývají často zákeřná. V mnoha případech zůstávají po dlouhou dobu bez povšimnutí; pak se ale postupně začnou projevovat příznaky srdečního selhání nebo arytmie, jejichž závažnost se stále prohlubuje. V nejhorším případě mohou vést až k život ohrožujícím stavům a následkům, jako je náhlá srdeční smrt. Dle příčiny se rozlišuje mezi zánětlivými formami (tzv. myokarditida) a nezánětlivými formami (kardiomyopatie).

Svalové dystrofie (angl. muscular dystrophies) představují poměrně různorodou skupinu vzácných dědičných onemocnění, která způsobují postupnou svalovou slabost a degradaci kosterních svalů v průběhu času. Tyto poruchy se liší tím, které svaly jsou primárně postiženy, jaká je míra svalové slabosti, jak rychle se zhoršují a kdy začínají příznaky. Některé typy svalových dystrofií jsou spojeny rovněž s potížemi v jiných částech těla. Člověk, kterému byla diagnostikována svalová dystrofie, je označován jako muskulární dystrofik. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz svalová dystrofie.

Zobrazeno 1 až 10 z 44

Počet výsledků